Ilustracje do dzieł literackich

To jednak, co najbardziej znane i cenione w dorobku Andriollego, to jego ilustracje do dzieł literatury polskiej i obcej. Zaczynał od pojedynczych ilustracji do poematów, krótkich opowiadań, w tym publikowanych w czasopismach w odcinkach dzieł literackich, co było częstą praktyką w dziewiętnastym wieku.

Najbardziej ambitnym przedsięwzięciem było zilustrowanie klasyki narodowej oraz kilku ważnych pozycji literatury obcej. Największy rozgłos w kraju zyskały ilustracje do poematu Pan Tadeusz, które przyjęto krytycznie, a które mimo tego, do tej pory wciąż są wykorzystywane w corocznych wznowieniach wydań tej epopei narodowej. Z zagranicznych publikacji wyróżnieniem było zaproszenie Andriollego do zilustrowania tak głośnych dzieł, jak Ostatni Mohikanin, Pionierzy, Romeo i Julia, czy Joanna d’Arc.

Poniżej prezentujemy w układzie chronologicznym ilustracje z poszczególnych dzieł. Zainteresowanych zachęcamy także do odwiedzenia strony poświęconej Andriollemu przygotowanej przez Roberta Lewandowskiego http://www.andriolli.pl/ oraz do korzystania z portali bibliotek cyfrowych. Dzięki akcji dygitalizacji można dotrzeć do wielu ilustracji mistrza Andriollego. Najwięcej materiałów znajduje się w cyfrowej bibliotece Polona https://polona.pl oraz w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.wbc.poznan.pl. Część oryginalnych kartonów Andriollego dostępna jest w Cyfrowym Muzeum Narodowym http://www.cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion.